Przewaga improwizacji nad procedurami - rola Lidera w innowacyjnej organizacji, Porady ekspertów - publikacje w szkolimy24.pl
Panel Logowania
Zapomniałeś hasła? Zarejestruj się

Przewaga improwizacji nad procedurami - rola Lidera w innowacyjnej organizacji

Powrót

Najbardziej pospolite i wyeksploatowane w przypadku Liderów jest porównywanie ich do dyrygenta kierującego orkiestrą symfoniczną. Wydaje się to oczywiste: to on trzyma batutę, wszystko tańczą jak on im zagra (a raczej grają tak, jak on im każe). Marzeniem dużej części menedżerów jest, by działała ona jak orkiestra symfoniczna.

Zastanówmy się, czy próba realizacji tego marzenia jest dla firmy korzystna. Każdy muzyk w orkiestrze ma przed sobą nuty: rozpisany co do dźwięku układ do odegrania. Jakiekolwiek odstępstwo od reguły kończy się słyszalnym fałszem, co gorsza, może za sobą pociągnąć pomyłki u innych muzyków i całkowicie zrujnować koncert. 

Po drugie: utwory grane przez orkiestrę, zawsze będą brzmiały tak samo. Z całym szacunkiem dla ich ciężkiej pracy: potrzeba naprawdę wprawionego ucha, by stwierdzić, że jedna orkiestra jest lepsza od drugiej, kiedy grają ten sam utwór (zakładamy, że muzycy są na tyle zdolni, że potrafią wiernie go odtworzyć).

Znam kilku muzyków, którzy grają w orkiestrach. Szczerze mówiąc, nie zauważyłem u nich przesadnej dumy czy nobilitacji z tego tytułu. Przeciwnie: traktowali to zajęcie w sposób tak odtwórczy, jakby stali przy taśmie w fabryce. Można powiedzieć, że nie po to prowadzi się firmę, by rozpieszczać pracowników, tylko by zarabiać pieniądze. To prawda, ale dużo trudniej przebić się na rynku i wyprzedzić konkurencję, kiedy recepta na sukces jest taka sama i powszechnie znana: każdy bowiem może wtedy zebrać ludzi, którzy potrafią grać i dać im nuty.

W przypadku zespołów jazzowych jest zgoła inaczej. Owszem, poruszają się w określonych ramach, słychać motyw przewodni, odczuwa się harmonię między instrumentami. Natomiast muzycy mają bardzo dużą swobodę! Każdy ma możliwość popisania się swoimi umiejętnościami i wie, że zarówno koledzy z zespołu jak i publiczność, czekają na jego solówkę. Przy każdym podejściu muzycy starają się dać z siebie wszystko, stają się coraz lepsi i mają przy tym niekłamana frajdę.

To rzecz jasna przekłada się na progres całego zespołu, podkreślam: zespołu! Ludzie nie są tu pionkami, które można wymienić w każdej chwili. Nie wymienia się jednak zwycięskiego składu. To samo dotyczy motywacji muzyków, każdy przecież chce grać z najlepszymi. Ich kunszt doceniają w końcu słuchacze (klienci).

Co robi w zespole jazzowym Lider? Daje o sobie znać wtedy, kiedy trzeba i tylko w takim zakresie, w jakim jest to konieczne. 

W innowacyjnej organizacji, Lider ma przed sobą trzy fundamentalne zadania:

1. Zbudować poczucie odpowiedzialności u pracowników

2. Stworzyć im przestrzeń do inicjatywy

3. Wzmacniać ich zaangażowanie.

W kolejnym wpisie pokażę obszary Modelu Przywództwa Innowacyjnego i wytłumaczę, dlaczego są istotne. 

 

 

Zapraszamy wszystkich Liderów, menedżerów i ludzi, którzy aspirują do stanowisk kierowniczych, do lektury naszego bloga! Poruszamy tematy związane z nowoczesnym zarządzaniem i rozwojem organizacji, rozwojem pracowników oraz własnym.

Zapraszamy także na darmowe szkolenia menedżerskie EFS  dla kadry zarządzającej i działów HR! Stań się lepszym Liderem z Mazowiecką Akademią Przywództwa Innowacyjnego!

http://innowacyjneprzywodztwo.pl

 http://profesja.com.pl

Autor: Michał Lewandowski Zobacz inne w Kategorii: Porady ekspertów

Szkolenia w miastach:

ikona mapa szkoleńMapa Szkoleń ikona kontaktKontakt z nami

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację
Regulaminu oraz Polityki prywatności.

© 2010 Szkolimy24.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.